Samochodowe uchwyty na telefon / smartfon / nawigację GPS
Wraz z pojawianiem się smartfonów pojawiły się nowe możliwości dla kierowców. Dzięki odpowiednim aplikacjom smartfon może służyć jako nawigacja, antyradar, narzędzie do odtwarzania muzyki, czy standardowo do odbierania i wykonywania połączeń telefonicznych. Aby w samochodzie legalnie, bezpiecznie i komfortowo korzystać z nawigacji uruchomionej w smartfonie, smartfon powinien być umieszczony w specjalnym uchwycie.
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów samochodowych uchwytów na telefon.
Wbrew pozorom wybór odpowiedniego samochodowego uchwytu nie jest prosty i powinien być dobrze przemyślany.
Na co należy zwrócić uwagę wybierając samochodowy uchwyt na telefon?
Wybierając taki uchwyt warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, co oczywiście przekłada się na cenę. Im jakość uchwytu jest lepsza, tym używanie jest bezpieczniejsze, a żywotność dłuższa. Tanie produkty najczęściej wykonane są z słabego, łamliwego i podatnego na odkształcenia plastiku. Z czasem prowadnice i zębatki mechanizmu mocującego wycierają się, a gumki lub pianka odkształcają się lub odpadają, co może skutkować wypadaniem telefonu z uchwytu.
Uchwyt powinien mieć elastyczny rozstaw mocujący pozwalający na instalację różnych urządzeń (o różnych wymiarach) oraz powinien umożliwiać swobodne ustawienie pozycji telefonu w celu optymalnego ustawienia pozycji wyświetlacza. Sam uchwyt powinien mieć małe wymiary, aby nie ograniczał widoczności.
Na rynku dostępnych jest wiele typów samochodowych uchwytów na telefon, a różnią się sposobem i miejscem montażu. W poniższych przykładach przedstawimy rodzaje samochodowych uchwytów, ich wady i zalety.
Uchwyt na telefon mocowany do szyby za pomocą przyssawki
Jeden z najbardziej popularnych sposobów montażu uchwytu na telefon. Ten typ uchwytu cechuje duża uniwersalność. Pozwala w łatwy sposób zamontować uchwyt w dogodnym miejscu na szybie czołowej. Pozwala ustawić telefon w takim miejscu, aby kierowca nie odrywał zbytnio wzroku od drogi, oraz ułatwi namierzenie pozycji GPS.
Do minusów można zaliczyć fakt, że nieumiejętne przymocowanie uchwytu, wątpliwej jakości przyssawka lub wysoka różnica temperatur może doprowadzić do samoczynnego oczepienia się uchwytu od szyby w trakcie jazdy. Dodatkowo przymocowane do szyby czołowej urządzenie może nieznacznie ograniczyć pole widzenia.
Uchwyt na telefon mocowany do kratki nawiewu.
Tego typu uchwyty więcej wad niż zalet. Do zalet można zaliczyć dobry dostęp do urządzenia i nie ogranicza widoczności na przedniej szybie.
Do wad można zaliczyć fakt, że istnieje duże ryzyko uszkodzenia kratki nawiewu, co może się okazać kosztowną naprawą. Kratka nawiewu w samochodzie jest dosyć delikatnym podzespołem i podatnym na uszkodzenia mechaniczne - inżynierowie nie raczej nie przewidzieli montowania w nią dodatkowych akcesoriów. Ośki listków kratek nawiewowych wykonane są z kruchego plastiku, które łatwo uszkodzić. Nie jest to zbyt pewny punkt mocujący telefon warty od kilkuset do kilku tysięcy złotych, nie wspominając o dodatkowych kosztach na naprawę lub wymianę kratki nawiewu. Po za tym zamocowany na kratce nawiewu telefon ogranicza wentylacje w kabinie i narażony jest na nagrzewanie się zwłaszcza zimą, gdy w samochodzie włączone jest ogrzewanie.
Innym bardzo popularnym uchwytem montowanym w kratkę nawiewu jest uchwyt magnetyczny. Wygląda niepozornie, ma niewielkie rozmiary, czasami z dodatkami chromowanych zdobień wygląda nawet elegancko. Jednak ma te same wady co inne mocowane uchwyty w kratki nawiewu, dodatkowo magnes może zakłócić działanie GPS, no i do obudowy telefonu trzeba przykleić element który przyciągany jest przez magnes w uchwycie.
Uchwyty na telefon mocowane do deski rozdzielczej.
W tego typu uchwytach na telefon najczęściej podstawa mocowana jest do deski rozdzielczej za pomocą specjalnej przyssawki lub na stałe np. za pomocą taśmy dwustronnej lub przy pomocy innego systemu mocowania. Sam telefon może być mocowany za pomocą specjalnego uchwytu lub za pomocą magnesu i nakładki przymocowanej do telefonu. Niestety czasami instalacja takiego uchwytu mocowanego do deski rozdzielczej może być niemożliwa lub mocno utrudniona ze względu na kształt deski rozdzielczej i materiałów z których została wykonana. Dlatego przed zakupem tego rodzaju uchwytu trzeba sprawdzić i przemyśleć w którym miejscu da się go zamontować.
Magnetyczny uchwyt do telefonu mocowany do deski rozdzielczej Jest to uchwyt o małych rozmiarach, dzięki czemu można go zamontować prawie w każdym miejscu na desce rozdzielczej. Najczęściej uchwyt mocowany jest na specjalny klej lub taśmę dwustronną. Tak jak w każdym uchwycie magnetycznym, do urządzenia mobilnego musi być przymocowana specjalna nakładka, która jest przyciągana przez magnes uchwytu i utrzymuje urządzenie w odpowiedniej pozycji. Należy też wziąć po uwagę fakt, iż bliska obecność silnego magnesu przy urządzeniu może zakłócić dokładność położenia GPS. W tego rodzaju uchwytach pewność mocowania urządzenia mobilnego zależy od siły magnesu i kleju mocującego nakładkę do urządzenia oraz kleju mocującego uchwyt do deski rozdzielczej. Przed przyklejeniem takiego uchwytu do deski rozdzielczej należy dobrze oczyścić (odtłuścić) powierzchnię w miejscu, w którym będzie mocowany uchwyt.
Uchwyt na telefon mocowany nad zestawem wskaźników (zegarów)
Tego rodzaju uchwyt za pomocą specjalnie wyprofilowanej elastycznej klamry mocowany jest do daszku zestawu wskaźników. Telefon mocowany jest za pomocą klamry typu Aligator w pozycji poziomej, a za pomocą rozsuwanego uchwytu mocującego, lub przy pomocy uchwytu magnetycznego telefon może być ustawiony zarówno w pozycji poziomej jak i w pozycji pionowej. Ekran zamocowanego w tym uchwycie urządzenia znajduje się nad zestawem wskaźników co umożliwia kierowcy dobry odczyt danych z ekranu i może (ale nie musi) nieznacznie przysłonić widoczności kierowcy na drogę. Przed zakupem takiego uchwytu należy wziąć pod uwagę grubość i kształt daszka zestawu wskaźników - czaszami kształt i grubość uniemożliwia zamocowanie tego typu uchwytu.
Skutecznym, a zarazem tanim i prostym uchwytem mocowanym do deski rozdzielczej jest uchwyt typu Aligator (kształt przypominający paszczę aligatora/krokodyla). Uchwyt utrzymuje urządzenie tylko i wyłącznie w pozycji poziomej. Ze względu na fakt, że w takim uchwycie nie ma zbyt dużej możliwości regulacji ustawienia wyświetlacza, miejsce mocowania uchwytu powinno być przemyślane. Po zamocowaniu do deski rozdzielczej uchwyt pewnie i stabilnie mocuje urządzenie mobilne.
Mata antypoślizgowa na desce rozdzielczej
To tania alternatywa do jakichkolwiek uchwytów na telefon. Mate antypoślizgową łatwo położyć w dowolnym miejscu na desce rozdzielczej, co w łatwy sposób umożliwia zmianę pozycji urządzenia. Nie jest to do końca bezpieczny i wygodny sposób montażu telefonu, w którym uruchomiona została nawigacja. Mata antypoślizgowa bardziej utrzymuje telefon, aby był na wierzchu, jeżeli nie mamy innego miejsca aby go położyć gdy chcemy go podłączyć do ładowania. Czasami maty antypoślizgowe mają dodatkowe wystające ścianki z wycięciami, aby w nie włożyć telefon. Oczywiście mata może służyć do innych celów - można na niej położyć klucze lub monety. Kładąc mate antypoślizgową warto pamiętać, aby nie przyklejać jej na desce rozdzielczej w miejscu, gdzie jest zamontowana poduszka powietrzna pasażera. Podczas wystrzelenie poduszki powietrznej przedmiot leżący na macie antypoślizgowej może stać się pociskiem.
Uchwyt na telefon mocowany na kierownicy
To uchwyt, który utrzymuje telefon wewnątrz koła kierownicy. Plusem takiego rozwiązania jest dostęp do funkcji telefonu praktycznie pod ręką kierowcy, i to chyba jedyna zaleta takiego rodzaju uchwytu. A o to wady takiego rozwiązania: Kierowca ma częściowo lub nawet całkowicie zasłonięty zestaw wskaźników (prędkościomierz, obrotomierz, wyświetlacz informacyjny i kontrolki). W takim uchwycie raczej nie skorzystamy z nawigacji ponieważ telefon może gubić sygnał GPS podczas ostrzejszych manewrów. Ponad to podczas manewrów kierownicą, kierowca nie jest w stanie odczytać informacji na wyświetlaczu. Podczas jazdy nie ma możliwości podłączenia ładowarki do telefonu. Tak zamontowany telefon może kusić kierowcę do przeglądania zawartości telefonu podczas jazdy, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. W przypadku uruchomienia poduszki powietrznej telefon może stać się niebezpiecznym pociskiem.
Uchwyt na telefon mocowany do osłony kolumny kierowniczej.
Telefon zamocowany w tym uchwycie usytuowany jest między zestawem wskaźników a kołem kierownicy. Jest to nieco lepsze rozwiązanie od powyżej opisanego uchwytu montowanego do kierownicy. Telefon jest w stałym miejscu, podczas korzystania z nawigacji kierowca ma dobrą widoczność zarówno na drogę jaki na wyświetlacz.
Wady takiego rozwiązania:
Tak umieszczony telefon może częściowo lub całkowicie zasłonić zestaw wskaźników (prędkościomierz, obrotomierz, wyświetlacz informacyjny i kontrolki), dodatkowo kierowca ma utrudnione dojście do wyświetlacza, np żeby wybrać w nawigacji cel podróży. Tak zamontowany telefon może kusić do oglądania filmów podczas jazdy.
Uchwyt na telefon mocowany do wewnętrznego lusterka.
Zapewnia w miarę solidne mocowanie telefonu i dobry dostęp do urządzenia. Ekran z uruchomioną nawigacją jest na wysokości wzroku kierowcy, dzięki czemu kierowca na krótki czas odrywa wzrok od drogi. Jednak takie usytuowanie wyświetlacza w znaczący sposób ogranicza widoczność kierowcy w centralnej części szyby.
Uchwyt na telefon mocowany do osłony przeciwsłonecznej.
Mocowany do osłony słonecznej uchwyt zapewnia stabilne mocowanie urządzenia mobilnego. Urządzenie zamocowane jest wysoko, na równi z wewnętrznym lusterkiem wstecznym, co daje kierowcy dobrą czytelność urządzenia, a za razem urządzenie nie przysłanie kierowcy widoczności.
Minusem może być fakt, że osłona przeciw słoneczna musi być ustawiona w jednej pozycji. Po zmianie położenia osłony przeciwsłonecznej ponownie trzeba ustawić wyświetlacz urządzenia w odpowiednim miejscu.
Uchwyt na telefon mocowany do odtwarzacza w miejsce płyty CD/DVD.
Taki uchwyt można wykorzystać w odtwarzaczach, które mają uszkodzone napędy CD/DVD, a właściciela pojazdu nie stać na wymianę lub naprawę odtwarzacza. Jeżeli w samochodzie jest sprawny odtwarzacz CD, montaż w miejsce płyty CD takiego uchwytu wydaje się być bezsensowna. Tak jak kratki nawiewu, taki samochodowe odtwarzacze płyt CD nie są przystosowane do mocowania w otwór na płytę jakichkolwiek urządzeń. Włożenie w ten otwór czegokolwiek innego niż płyta CD może uszkodzić elementy odtwarzacza, a w szczególności mechanizm wsuwający i wysuwający płytę CD. Po za tym uchwyt i zamontowany w nim urządzenie utrudnia dostęp do przycisków funkcyjnych radioodtwarzacza i innych urządzeń.
Uchwyt na telefon mocowany miejsce na kubek
Jak sama nazwa wskazuje uchwyt jest montowany w miejsce na kubek lub napoje w konsoli środkowej. Uchwyt ten zapewnia stabilne utrzymanie urządzenia mobilnego we właściwym miejscu i szybki dostęp do jego funkcji. Z reguły taki uchwyt ma giętkie ramie, które ułatwia ustawienie urządzenia w wybranym przez kierowcę miejscu.
Minusy: Nie każdy samochód w konsoli środkowej ma taki zagłębienia na kubki. Jeżeli samochody posiadają takie miejsca na kubki,to usytuowanie tych miejsc może być różne i nie zawsze zastosowanie takiego uchwytu może być niemożliwa lub mija się z celem. Bardzo często uchwyty na kubki zlokalizowane są blisko drążka zmiany biegów. Uchwyt ze smartfonem może utrudniać zmianę biegów, może również zasłaniać dostęp do przełączników lub urządzeń na desce rozdzielczej, np. do radia, sterowania ogrzewaniem, nawiewem, itp. Urządzenie mobilne jest poniżej linii wzroku co powoduje, że kierowca będzie musiał odrywać wzrok od drogi.
Jak widać na rynku samochodowym jest wiele rodzajów uchwytów do urządzeń mobilnych, a wybór nie jest prosty. Niektóre z powyższych rozwiązań mogą poprawić komfort i bezpieczeństwo, inne wręcz przeciwnie. Niektóre uchwyty mogą przyczynić się do uszkodzenia podzespołów samochodu, takich jak delikatne kratki nawiewu. Niepewne i niestabilne mocowanie, może doprowadzić do upadku i uszkodzenia wartościowego urządzenia mobilnego.